We examine the costs of back-to-school snacks to avoid wasting you time and MONEY!

We examine the costs of back-to-school snacks to avoid wasting you time and MONEY!


A number of years in the past The Wholesome Mummy began doing a little bit of a procuring experiment to see how shopping for the identical objects from main grocery store chains in contrast in worth and availability. Now we have performed it as soon as AGAIN to assist prevent money and time, however barely completely different this time.

We determined that will help you prepare for the Again to Faculty lunches and examine a number of the hottest lunch field snacks and the place the most effective place to buy is.

Value of dwelling wrestle

Value of dwelling costs are knocking us all for six currently. The common value of a weekly grocery store is $200 with some households spending as much as $350 per week on their meals invoice. That’s an enormous chunk of funds.

We appear to be paying extra for every thing, apart from the weekly store, there are additionally will increase to energy payments, gas to fill the automotive and even swimming classes. Now to high it off we’re going to be fighting the prices of latest uniforms and books as college heads again. That’s precisely why we determined to attempt to make issues a bit simpler and deal with lunch meals in our newest worth comparability store.

15 Tips To Save Money On Your Grocery Shop

The Wholesome Mummy Again to highschool procuring journey

What did we purchase?

We grabbed 30 of the extra fashionable snacks children like to see of their lunch containers, together with:

  • Sultanas
  • Recent fruit and berries
  • Pouch yogurts
  • Pouch custards
  • White bread
  • Child cucumbers
  • Cherry tomatoes
  • Wraps
  • Wholemeal bread rolls
  • 20 pack of combined chips
  • Muesli bars
  • Apple juice poppers
  • LeSnak
  • Tin Tuna
  • Rice crackers
  • Corn thins
  • Cheese Sticks
  • Popcorn
  • Ham sliced
  • Turkey sliced
  • Laughing Cow Cheese
  • Cruskits
  • Roll-ups
  • Jatz (field)
  • LCM Bars
  • Sliced Cheese
  • Honey
  • Strawberry jam
  • Vegemite

The place did we store?

We shopped at a mixture of independently owned and fashionable grocery store chains in Australia.

The costs

  Aldi Woolworths Coles
TOTAL SHOP $94.58 $145.45 $127.50
Sultanas (6 containers) $2.29 $2.30 $2.30
White sliced bread $2.29 $2.70 $2.70
Punnet strawberries $1.99 $2.00 $2.00
Punnet blueberries $2.49 $2.50 $2.50
Bananas $3.99 p/kg $4.50 p/kg $4.00 p/kg
Pouch yogurts $0.69 $0.75 $0.75
Pouch custards $1.49 $1.90 $1.90
Child cucumbers $3.49 $3.90 $3.50
Cherry tomatoes $2.99 $2.50 $2.50
Wraps $2.29 $5.00 $2.70
Wholemeal bread rolls 6pk NA $3.00 $2.65
20 pack combined chips $5.79 $8.90 (or 2 for $15) $8.90 (or 2 for $15)
Muesli bars – 6 pack of choc chip bars $1.99 $5.50 $4.00
Apple juice poppers 6pk $3.79 $4.60 $3.50
LeSnak biscuit and cheese dip 6pk NA $5.50 $5.50
Tin tuna $1.09 $1.35 $1.50
Rice crackers $1.29 $2.30 $1.35
Corn thins $1.89 $2.00 $2.00
Cheese sticks (stringers) $4.29 $7.00 $7.00
10 pack of popcorn $2.59 $2.75 $2.75
Ham slices 400g $5.29 $7.90 $6.00
Turkey slices 320g $7.49 $16.80 $9.00
Laughing Cow Cheese NA $5.00 $5.00
Cruskits $3.49 $4.00 $3.50
Rollups 6pk $3.49 $5.50 $5.50
Sliced Cheese 500g $7.99 $11.00 $11.00
Jatz (field) $1.35 $4.00 $3.00
Honey 400g $6.49 $7.00 $7.20
Jam 500g $2.49 $2.50 $2.50
Vegemite 380g $6.79 $7.30 $7.30
LCM bars 6pk $2.99 $3.50 $3.50
TOTAL SHOP $94.58 $145.45 $127.50

But once more ALDI won’t ever be crushed for the most effective price range store saving over $50 in comparison with Woolworths costs and $30 in comparison with Coles! In saying that 3 objects weren’t out there from Aldi however there isn’t a doubt they’re the clear winner and on a price range you might make some small adjustments to your procuring record when at Aldi if some objects usually are not out there, they do have loads of bargains to select from!

Whereas we do like to help native grocers and encourage you to buy round for the most effective costs, if you’re seeking to do a fast one-stop store then Aldi is the place to go.

Funds lunch field snacks

8 lunch box snacks that should be avoided

The Wholesome Mummy app has over 6000+ family-friendly and budget-friendly recipes together with some scrumptious lunch field snacks the children will love.

Wholesome Mummy Jess whips up 193 lunch field snacks in simply three hours saving over $50 per week!!

6 scrumptious NUT-FREE lunch field snack and meal concepts for teenagers

Mum makes 240 Dairy and Nut-free snacks for her children lunch containers for simply $100 – that’s simply 41c per serve!

50 Wholesome Lunchbox concepts

21 Concepts For Again To Faculty Lunches The Wholesome Mummy

Learn extra: HEALTHY MUMMY AT IT AGAIN! What occurred after we purchased the identical 10 objects from 6 completely different supermarkets, for a 3rd time spherical!

Are you able to grow to be a Wholesome Mummy?

Wish to drop some weight, and enhance your power and well being?
Entry 600+ guided & personalised Health Packages (Newbie to Superior)

Know what to cook dinner each meal
With family-friendly weekly meal plans & over 6,000 simple recipes developed by nutritionists

Get motivated, keep motivated
With help from MyCoach and MindPower options

Really feel Supported 24/7
In our non-public help teams with different mums similar to you





Supply hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *